
Przyjmuje tylko w Konstancinie
Nietrzymanie moczu (NTM) dotyka co ósmą kobietę w wieku do 39 lat i aż co drugą po menopauzie. Temat nietrzymania moczu przestaje być tematem tabu, choć nadal większość kobiet ukrywa ten problem nawet przed lekarzem. A nietrzymanie moczu to choroba, którą – choć jest przewlekła – można skutecznie leczyć.
Rodzaje nietrzymania moczu:
Zaburzenie statyki dna miednicy. Obniżenie, częściowe lub całkowite wypadanie narządów miednicy mniejszej prowadzące do wysuwania się pochwy, szyjki macicy, a w końcowym etapie do całkowitego wypadania macicy. Zmiany te mogą mieć charakter przejściowy bądź trwały (ze skłonnością lub nie do dalszego postępowania).
Ból podczas stosunku to dosyć częsty problem. Przyczyn może być wiele, np.:
Najlepszym rozwiązanie jest wizyta u specjalisty, który pomoże wskazać przyczynę.
Rozstęp mięśnia prostego brzucha RMPB (DRA – distasis musculorum rectorum) uznawane jest za zaburzenie funkcjonalne i strukturalne, które pojawia się między prawą i lewą stroną mięśnia prostego brzucha, a objawia się uwypukleniem w linii środkowej ciała (kresa biała).
Rozejście spojenia łonowego to bolesna dolegliwość, dotykająca przede wszystkim kobiety w ciąży. Za fizjologiczne obluzowanie chrząstkozrostu łonowego oraz połączeń pomiędzy stawami krzyżowo-biodrowymi w okresie ciąży odpowiada zwiększające się stężenie estrogenów w krwi, a także wzrost hormonu relaksyny. Wszystkie te zmiany mają na celu przygotowanie miednicy do porodu. To ułatwia poród fizjologiczny i przejście dziecka przez układ kostny matki. Objawy rozejścia spojenia łonowego pojawiają się głównie w III trymestrze, kiedy główka płodu znajduje się coraz niżej i napiera na okolice wchodu miednicy.
Zdecydowane lepsze efekty rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu i nacięciu krocza przynosi wówczas, gdy jest prowadzona krótko po porodzie. Pierwsza wizyta u specjalisty powinna odbyć już kilka dni po przyjściu na świat dziecka.